Preskočiť na obsah

História

Bratislavský detský zbor bol založený prof. Jánom Strelcom a prof. JUDr. Jurajom Haluzickým v roku 1962 pri Mestskom kultúrnom stredisku v Bratislave. Od roku 1967 zbor umelecky viedla dirigentka doc. Elena Šarayová – Kováčová a pozdvihla Badz na profesionálnu úroveň, ktorou upútal na seba záujem umeleckých agentúr a medzinárodných nahrávacích spoločností (SONY, DECCA, NHK-NAXOS, BBC). Počas jej pôsobenia zbor koncertoval na pódiách v pätnástich krajinách Európy, Japonsku, Kanade, Afrike a USA. Teleso v tom období spoluúčinkovalo s orchestrom Slovenskej filharmónie, operou SND, Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, Komornými sólistami Bratislava a Dámskym komorným orchestrom.

Od januára 2007 sa stal jeho dirigentom Mgr. art. Robert Tišťan, PhD. a v septembri 2009 prešiel Bratislavský detský zbor pod Základnú umeleckú školu Miloša Ruppeldta v Bratislave.

Zbor každoročne vystupuje na rôznych podujatiach doma i v zahraničí (Alpen Adria Advent Konzert Graz, Mezinárodní přehlídka dětských a mládežnických pěveckých sborů Skuteč, Nitrianska hudobná jar, Festival Dni novej hudby Bratislava, Medzinárodná výstava Expo dieťa a rodina, Detský čin roka a ďalšie. Okrem koncertnej činnosti spolupracuje na nahrávaní produkcií najmä pre deti.

 V roku 2017 zbor nahral CD Modlitbičky autorky Jany Bezekovej a absolvoval turné po slovenských mestách. V roku 2018 získal zbor na Medzinárodnej súťaži Canco Mediterrania v Lloret de Mar a Barcelone 1. miesto v kategórii ľudová hudba a 2. miesto.

V roku 2022 zbor oslávil 60. výročie svojho založenia